MAKİNA ÜRETİCİLERİ VE YEDEK PARÇA İMALATÇILARI

İstanbul  25.01.2008

 

MAKİNA ÜRETİCİLERİ VE YEDEK PARÇA İMALATÇILARI

 

 

 

Başlık belki konunun ne anlama geldiğinin kısa bir özeti olabilir veya pek bir şey ifade etmeyebilir.

Seramik sektöründe daralmalar yaşandığı, yatırım yapan firmaların bu yatırımları yapabilmek için yurt dışına pek çok bedeller ödediği, ama başka çaresi olmadığı için bu yüksek bedellere katlanmak zorunda olduğu malumunuzdur. Basında, TV’de,  gazetelerde muhakkak izliyorsunuzdur. İthalat ihracatın üzerindedir. Dış ticaret açığı  şu kadar oldu gibi, hatta bunun siyasetin kısır çekişmelerinin bir konusu olduğu  hepimizin malumu. Yaklaşık 2 yıl önce Seramik Sektörü makine imalatçılarının İTO’da yapmış olduğu bir toplantıya katılmıştım. İmalatçıların sunumları yeterli değildi. Çünkğü sektörün taleplerini bilmiyorlardı. Seramik sektörü temsilcileri ise konu ile ilgili yeterli bilgi donanımına sahip olmadıkları için soru sormadılar. Yaklaşık 3 saatlik toplantı sönük başladı ve sönük bitti.

Uzun bir süredir yedek parçaların alımını iç piyasaya çevirme gayretlerimiz var. Ama ancak harcı alem malzemeleri iç piyasadan tedarik edebiliyoruz. Teknik malzemelerin tedarikçileri yerli olsalar bile malzemenin kendisi yabancıdır. Yani biz makine ve ekipman üretemiyoruz. Bir kaç konunun dışında dışa bağımlı haldeyiz. Bu konuyu açabilmek, makine üreticileri ve yedek parça tedarikçileri ile karşılıklı görüşerek yapılabilecekleri konuşmak, dertlerimizi anlatmak ve sektörün önünü açmak adına bir çalışma başlatmak amacı ile anket düzenlemek istiyorum.

  • Bu konuda firmalara sorulması gereken sorular neler olmalı,
  • Tedarikçiler bizden ne isterler, Sektörü tanıyorlarmı.
  • Sektörün durağan yapısı karşısında üreticiler bu konuya nasıl bakarlar, Üretimlerini nasıl karlılığa dönüştürebilirler. (Sektörün bu işi karlı bulması demek, yatırım demektir. Yatırım demek Bu imalatların yurt içinde yapılacak olması demektir. Zaman ve fiyat konusunda Seramik sektörünün kazançlı duruma dönmesi demektir.)
  • Stokların kontrol edilebilir olması demektir. (Erken tedarik açısından)
  • Yanlış imalatın düzeltilebilme imkanının olması demektir. Malumunuz yurt dışından gelen hatalı malzemenin iadesi çok zordur, hatta mümkün değildir.
  • İmalatın yurt içinde olması demek alternatif projelerin ortaya çıkabilmesi demektir.
  • Tüm bunların aşılması için sektöre tedarik sağlayan ve makine üretimi yapan firmalar ile aynı dili nasıl konuşabiliriz. Nasıl anlaşabiliriz. Üretim kalitesini nasıl yakalayabiliriz. Tedarikçileri nasıl yönlendirebiliriz.
  • Her şeyden öte kendi iç dinamiklerimizi nasıl harekete geçirebiliriz.
  • Bu konulara naçizane kafa yorup ankete katılanları sıkmadan, bilinenlerin yanında gerçekten bilinmeyenleri de öğrenebileceğimiz, semptomlarının ortaya çıkmasını sağlayarak reçete aşamasına gelebileceğimiz bir platform yakalamak istiyorum.

Bu sektöre yıllarını vermiş değerli mesai arkadaşlarımın da fikirlerinizi alarak bir nebze ilaç olacak karışım yakalayabilirmiyizi görmek istiyorum. Değerli fikirlerinizi esirgemeyeceğinizi biliyorum. Hem kendi kariyerimiz, hem firmamızın gelecekte karşılaşabileceği tedarik problemlerine çözüm olur kanaatindeyim.

  

Selam ve saygılarımla.

 

Ahmet TÜRKAN

 

Satınalma ve İdari işler Müdürü

Not: Yukarıdaki yazım 25.01.2008 tarihide görevli olduğum firmada Makina üreticilerine hitaben yazılmıştır. Konu bu gün de halen günceldir.

Piyasaların daralmasını önlemek, üretimi ve istihdamı artırmak için yapılması gerekenlere dikkatleri çekmek istemiştim. 

Ek bilgiler